Nutanix

اطلاعات در قرن 21 یکی از با ارزش ترین دارایی هاست ، امروزه دیتا هر سازمانی شامل آرشیو اسناد اداری ، اطلاعات شرکت، پروژه ها ،دیتا ی مربوط به مالی از حیاتی ترین بخش هاست و از دست رفتن هر کدام از آن ها میتواند بسیار خسارت بار و گاهی غیر قابل جبران باشد .

یکی از مهمترین فاکتور ها در طراحی شبکه های سازمانی روش ذخیره سازی اطلاعات  و ایجاد فضای مناسب برای نگه داری از دیتای مجموعه است که علاوه بر قابل اطمینان بودن امنیت بالایی داشته باشه و همچنین مدیریتش هم آسان باشه . BACKUP  یا همون نسخه پشتیبان ،نسخه ی کپی شده ی اطلاعات شما است که در محلی جداگانه ذخیره میشود و وقتی به هر دلیل اطلاعاتتون آسیب ببیند یا از بین برود میتوانید به راختی به آن ها دسترسی داشته باشید .

واقعا هیچ کسی نمیتواند ادعا کند از خطر از دست رفتن اطلاعات در امانه ،این از دست رفتن اطلاعات طبق آماری که تو سایت معتبر cloudwardsبهش اشاره شده دلایل مختفی داره  (۴۴ درصد)علتش مشکلات و خرابی‌های سخت افزاری یا سیستمی است  ، خطای انسانی (۳۲ درصد)، خرابی نرم افزار (۱۴ درصد) و ویروس های کامپیوتری (۷ درصد)  از علت از دست رفتن دیتا رو به خودشون اختصاص میدهند .

یه نکته ای مدیران  it  باید به خاطر داشته باشند اینکه یک ارائه دهنده ی سرویس بکاپی را انتخاب کنند که https را پشتیبانی می‌کند ، همچنین ارائه دهنده بکاپ می‌بایست از سیستم رمز گذاری SSL برای انتقال اطلاعات استفاده کند و فایل‌های آپلود شده می بایست به وسیله رمز AES-256 بیتی رمزگذاری شود.

راه های تهیه Backup :

 • بکاپ گرفتن از طریق اینترنت و سرویس پشتیبان گیری آنلاین
 • تهیه نسخه ی پشتیبان در سرویس ذخیره سازی ابری
 • بک آپ روی تجهیزات سخت افزاری مانند : das – san – hard drives

تفاوت پشتیبان گیری و آرشیو :

در واقع بکاپ یک کپی دوم از داده ها است تا بتونیم از آن ها محافظت کنیم .

تفاوت پشتیبان گیری ابری و backup چیست:

برخی از شرکت ها  فکر می‌کنند ذخیره سازی ابری یعنی اینکه اطلاعات به صورت خودکار بکاپ گرفته می شود و نسخه پشتیبان دارد، که معمولا این مورد واقعیت ندارد. در این روش، علاوه بر ذخیره اطلاعات روی سیستم و تجهیزات بک آپ ، به صورت موازی در فضای ابری نیز ذخیره می شود. در این روش می‌بایست ذخیره سازی ابری مستقل از راهکار بک اپ گیری باشد و در نظر داشته باشید یک نسخه از بک آپ ها را خارج از محیط کاری ذخیره داشته باشید.

اشتباه های رایج در backup گیری:

عدم نیاز به پشتیبان گیری از برخی اطلاعات

بدون شک این یکی از رایج ترین اشتباهات  است. خیلی اوقات تهیه نسخه بکاپ یا به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات یا به دلیل اینکه اطلاعات در آن زمان مهم نبوده است انجام نشده، تا زمانی که از بین بروند.

ذخیره نسخه های پشتیبان در همان سخت افزاری که فایل اصلی می باشد

دلیل تهیه نسخه بکاپ از اطلاعات برای نگهداری از آنها می باشد. بنابراین کپی داده ها باید در مکانی متفاوت از محل نگهداری اطلاعات اصلی ذخیره شود. اگر آنها در همان سخت افزار ذخیره شده و سخت افزار آسیب ببیند، نسخه های بک آپ نیز همراه با اطلاعات اصلی از بین خواهند رفت.

تست نسخه بکاپ

تهیه نسخه بکاپ شامل فرآیند های مختلفی می باشد. فقط ایجاد یک نسخه کافی نیست، همچنین پس از تهیه نسخه پشتیبان باید اطلاعات را بررسی کنید تا در صورت نیاز به داده های ذخیره شده واقعاً در دسترس باشند. آزمایش نسخه بکاپ تهیه شده به همان اندازه فایل اصلی دارای اهمیت است. بسته به نوع بکاپ تهیه شده، که اغلب به صورت فایل فشرده شده است، ممکن است در زمان تست خراب شود، در این صورت باید یک نسخه پشتیبان تهیه کرد.

تهیه نسخه پشتیبان به طور منظم بسیار مهم است، خصوصاً اگر اطلاعات به طور مکرر به روز می شوند. به عنوان مثال تصور کنید در حال نوشتن کتاب هستید، در یک نرم افزار مرتبط برای نوشتن هستید و فقط در اول هر ماه یک نسخه پشتیبان تهیه می کنید. اگر فایل در میان ماه دچار مشکل شود، شما تنها یک نسخه که مربوط به ۲ هفته قبل است را خواهید داشت و تمام کارهایی را که در این دوره انجام داده اید از دست خواهید داد.

انواع اصلی Backup گیری اطلاعات

 • Full Backup

همانطور که از نام این روش پیداست، نسخه کپی اطلاعات به صورت کامل از تمامی مواردی که مهم تلقی می شن و نباید از بین بروند گرفته می شه. این نوع بکاپ اولین نسخه و در واقع به طور کلی معتبرترین نسخه اس، به دلیل اینکه بدون نیاز به ابزارهای جانبی و اضافه تهیه می شه

 • Incremental Backup (بکاپ های افزایشی)

در این روش تهیه نسخه پشتیبان نیاز به دقت بیشتری دارد ، زیرا شامل تهیه کپی از File ها با در نظر گرفتن تغییراتیست که از زمان گرفتن نسخه بکاپ قبلی در آن اطلاعات ایجاد شده است. به عنوان مثال؛ تصور کنید یک نسخه بکاپ تهیه کرده اید، پس از اتمام کار، تصمیم می گیرید که به علت ادامه کار، بکاپ افزایشی را انجام داده و در این حالت دو نسخه ایجاد می شود. در روش Incremental تشخیص داده می شود که تمام پرونده های موجود در نسخه پشتیبان کامل، یکسان مانده و تنها نسخه بکاپ جدید را از فایل جدید ایجاد شده تهیه می کند. بنابراین بکاپ تکراری ایجاد نمی شود.

پشتیبان گیری افزایشی باعث صرفه جویی در وقت و فضای ذخیره سازی می شود، زیرا در صورت وجود full backup از قبل، همیشه تعداد فایل های کمتری برای تهیه بکاپ وجود دارد. توصیه می شود در این روش، از گرفتن Backup به صورت Manual استفاده نشود. تنها مشکل موجود در زمان بازیابی اطلاعات است زیرا هم پیچیده تر است و هم نیاز به زمان بیشتر به علت سرعت پایین عملیات دارد. ابتدا آخرین نسخه بکاپ کامل بازیابی و سپس موارد افزایشی، اعمال میشود.

 • Reverse incremental Backup

در روش Reversed incremental backup ابتدا یک نسخه بکاپ کامل از اطلاعات ایجاد می شود و بطور دوره ای این نسخه بکاپ را با live copy گرفته شده همسان سازی کرده و نسخه های قدیمی را بازسازی میکند. در صورت نیاز به Restore اطلاعات، نسخه های محدودی وجود دارندو کار پیچیده ای نیست.

 • Differential Backup

این نوع نسخه بکاپ differential همان ساختار incremental backup را دارد و فقط از فایل های جدید یا فایل هایی که تغییراتی در اطلاعات داشته اند، بکاپ تهیه می کند. بدین ترتیب تمام فایل های ایجاد شده ، پس از نسخه بکاپ به صورت کامل، کپی میشوند. این روش هم به علت جلوگیری از هرگونه بروز مشکل در هنگام تهیه بکاپ، بهتر است به صورت اتوماتیک انجام شود.

 • Near-CDP Backup

Continuous Data Protection یا محافظت مداوم از داده ها به نسخه بکاپی گفته می شود که بلافاصله پس از ایجاد هر تغییر در اطلاعات، گرفته می شود. این روش اجازه می دهد تا برای بازیابی اطلاعات به هر نقطه ای از زمان که نیاز است مراجعه کرده و از امنیت جامع و پیشرفته ای برخوردار شوید. اپلیکیشن هایی که روش بکاپ Near-CDP را اجرا میکنند معمولا به CDP معروف هستند و به صورت خودکار، نسخه های incremental backup در بازه های زمانی خاص ایجاد می کنند، مثلا هر ۱۵ دقیقه / ۱ ساعت / ۲۴ ساعت. بنابراین برای بازیابی اطلاعات به آن بازه های زمانی مشخص محدود می باشند.

روش Near-CDP backup از ژورنالینگ استفاده کرده و مبتنی بر snapshot ها می باشد و فقط کپی خواندنی از داده های منجمد شده در یک زمان خاص هستند. روش Near-CDP هر تغییری را در سیستم میزبان ثبت میکند، اغلب با صرفه جویی در اختلاف Byte یا Block-level به جای تفاوت در File-level. اختلاف این روش بک آپ با Disk mirroring در این است که امکان بازگشت مجدد Log و در نتیجه بازسازی تصاویر قدیمی داده ها را فراهم میکند.

Intent-logging ، اجازه اجرای اقدامات احتیاطی برای سازگاری میان live data، محافظت از فایل های self-consistent که نیاز به برنامه های be quiesced and made ready for backup دارند را می هد. روش CDP بکاپ گیری معمولا مناسب برای ماشین های مجازی یا معادل آن است و Near-CDP معمولا برای بکاپ گیری در سرویس Client-server سازمانی استفاده می شود.

روش های backup گیری

 • تکنولوژی RAID یا تحمل خطا

  روش‌های پیاده سازی

برای اینکه بتواند تحمل خطا را مشخص کرد، از روش‌های پیاده سازی استفاده می‌شود که رایج‌ترین آن‌ها نوع RAID 5 و RAID 6 می‌باشند. در نوع پنجم آن، در کمترین حالت به 3 هارد نیاز است که تقریبا یک سوم از آن‌ها برای اختصاص دادن به تحمل خطاها طراحی شده‌اند از این رو قابلیت استفاده شدن ندارند. تحمل خطا برای هر یک هارد است و در هارد دوم تمامی اطلاعات هاردهای موجود از بین خواهند رفت.

در RAID 6 قضیه کمی فرق خواهد کرد و این تفاوت در تعداد هاردهای آن‌ها هستند. به گونه‌ای که در این نوع حداقل هارد مورد نیاز به 4 عدد می‌رسد که یک چهارم آن‌ها به تحمل خطا اختصاصی داده شده‌اند. از این رو قابلیت استفاده شدن ندارند. در این RAID خطایی که باید تحمل شود، به دو هارد اختصاص داده شده است و اگر در هارد سوم خطایی ایجاد شود، تمامی اطلاعات موجود در عضوهای هارد از بین می‌روند. برای اینکه تنظیمات RAID را انجام دهید، به دیتاسنتر نیاز دارید که بابت این کار هیچگونه هزینه‌ای را دریافت نمی‌کند. ولی باید به موضوعات مختلفی در این باره توجه کنید. هر RAID ی اگر منابع هارد شما را کاهش دهد، هزینه‌های زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.

استفاده از پشتیبان گیری Backup های مجازی سازی

یکی از بهترین و کم هزینه‌ترین روش‌های پشتیبان گیری را می‌توان مجازی سازی به شمار آورد. کار با آن بسیار ساده است و با سرعت بسیار بالایی بازگردانی را انجام می‌دهد. در این روش از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه به نمونه‌ای از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • SnapShot

این تکنولوژی قابلیت این را دارد تا بتواند با سرعت بسیار بالا از ماشین مجازی تمامی جزئیات را به صورت کامل و در قالب یک Backup تهیه کند. در این روش از هارد ماشین مجازی سازی باید یک Image تهیه شود. به همین علت این داده‌ها در همان هاردهای سرور اختصاصی ذخیره می‌شوند. در نهایت برای اینکه بتوانید با SnapShot فایل‌ها را بازگردانید، تنها با چند کلیک ساده می‌توانید این کار را به انجام برسانید.

 •  Veeam Backup

این گزینه را می‌توان نوعی نرم افزار به حساب آورد که بر روی یک سیستم مجزا نصب شده است و از این روش به یک سرور مجازی اتصال پیدا می‌کند و در نهایت عملیات پشتیبان گیری را از ماشین‌های مجازی شروع می‌کند. برای اینکه نرم افزار ذکر شده بتواند عملکرد خود را نشان دهد، در آن از سیستم عامل مجازی سازی استفاده شده است که توانسته سازگاری زیادی را با دیگر محصولات شرکت VMware پیدا کند. این روش با مورد قبلی ذکر شده شباهت‌های بسیار زیادی به یکدیگر دارند. تفاوتی که در این دو دیده می‌شود، حجم کمتر Veeam است. چرا که از یک فایل بسیار فشرده برخوردار است. سرعت تهیه بکاپ در آن بسیار زیاد است و اطمینان بیشتری در رابطه با خرابی داده‌ها به خود اختصاص داده است.

 • پشتیبان گیری در ذخیره سازی‌های NAS و یا فضای ابری Cloud

یکی دیگر از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید از اطلاعات موجود در سرورتان Backup تهیه کنید، ایجاد یک فضای ابری می‌باشد. این سرویس‌ها از هرجایی قابلیت تهیه شدن دارند ولی قابل اعتمادترین راه‌هایی که در پیش روی شما قرار دارند، استفاده از دیتاسنتر است. در دیتاسنتر سرور اختصاصی شما قرار گرفته است.

اگر ذخیره سازهای هارد شما در جایی خارج از هارد سنتر قرار داده شده باشند، کار کمی مشکل خواهد شد. چرا که در ارتباط شبکه اینترنتی کندی بسیار زیادی وجود دارد. از این رو مدت زمان زیادی را باید برای عملیات پشتیبان گیری صرف کنید. همچنین هزینه‌های پرداختی شما در ترافیک و همچنین پهنای باند افزایش پیدا خواهد کرد. از این رو بهترین گزینه استفاده از فضاهای داخلی دیتاسنتر می‌باشد. که نه تنها سرعت بسیار بالاتری را دارد، بلکه هزینه‌های مربوطه نیز کمتر است. برای این کار یک روش مجزا وجود دارد که در ادامه به بررسی آن پرداخته خواهد شد.

سرو اختصاصی همان‌طور که از نامش پیداست، برخلاف سرور اشتراکی، علاوه بر سخت‌افزار اختصاصی به دلیل اینکه در دیتاسنتر به‌صورت اختصاصی نگهداری و محافظت می‌شود، دارای امنیت بسیار بالا نیز می‌باشد. خرید سرو اختصاصی تنها مختص، وب‌سایت پربازدید نیست؛ و توسعه‌دهندگان نیز می‌توانند با دسترسی بالا از آن استفاده کنند.

پشتیبان گیری در سیستم محلی

هر بک آپی که برای داده‌های خود تهیه می‌کنید، بهتر است چند بار آن را دانلود کنید و سپس آن را بر روی ذخیره سازهای Local خود ذخیره کنید. برای اینکار هارد سیستم خودتان مناسب‌ترین گزینه است. خرابی داده‌های غیر قابل پیش بینی هستند و تنها با یک سری اشتباهات و یا خطاهای جزئی احتمال از بین رفتن آن‌ها بسیار زیاد است. از این رو کاری که باید انجام دهید این است که فایل‌های محلی خود را در قالب یک Backup تهیه کنید.

معایب بک آپ گیری به طور کامل

با وجود اینکه بکاپ گیری از اطلاعات به طور کامل، مزیت های بالا را برای شما به ارمغان می آورد اما شامل نقاط ضعف بسیاری نیز هست:

 • اجرای بکاپِ کامل، زمان بسیاری زیادی را به خود اختصاص می دهد
 • شما نیاز به یک ذخیره ساز با ظرفیت بسیار بالا خواهید داشت تا بتواند همه بکاپ های شما را دربر گیرد
 • از آنجایی که هر فایلِ full backup شامل کل مجموعه داده های شماست (که اغلب محرمانه هستند)، اگر این داده ها به دسترسی شخصی فاقدِ صلاحیت برسند، کسب و کار شما دچار مخاطره می شود. هر چند اگر راهکار بکاپِ شما از ویژگی data protection پشتیبانی نماید، می توان از این خطرات پیشگیری نمود.

 فواید بک آپ گیری به طور کامل

 • ریکاوری سریعِ داده ها به هنگام رخدادِ یک disaster
 • مدیریت بهتر ذخیره سازی، از آنجایی که تمام مجموعه داده ها در یک فایل بکاپِ واحد ذخیره می شوند.

بهترین نرم افزارهای بکاپ گیری از سرور، سال ۲۰۲۰

 • در این قسمت ۲۰ تا از بهترین نرم افزارهای بکاپ گیری از سرور و سرور مجازی که G2 اعلام کرده را نام می‌بریم:
  1. Acronis Cyber Backup
  2. Veeam Backup & Replication
  3. Acronis Cyber Backup Cloud for Service Providers
  4. MSP360
  5. SolarWinds Backup
  6. NAKIVO Backup & Replication
  7. Altaro VM Backup
  8. Rubrik
  9. AWS Backup
  10. Cohesity DataPlatform
  11. Druva Phoenix
  12. Arcserve UDP
  13. Unitrends DRaaS
  14. Barracuda Backup
  15. EaseUS Data Recovery
  16. Azure Backup
  17. Vembu BDR Suite
  18. Altaro VM Backup for MSPs
  19. Veritas NetBackup
  20. Veritas Backup Exec

پشتیبانی ساده ازطلاعات با راه حل Nutanix

امروزه، شرکتها و موسسات در حال مدرن کردن مراکز داده های خود با تکنولوژی Hyper-Converged Infrastructure یا همان(زیرساخت فراهمگرا) می باشند . لذا، این زیرساخت برای سادگی و کارایی و مقیاس‌پذیری بیشتر درنظر گرفته می شود. هرچند که زیرساخت تکامل می‌یابد، ولی گاهی اوقات پیش می آید که Backupها و استراتژی‌های محافظت از داده‌هایشان تکامل نمی‌یابد.

زیرا اکثر شرکتها با راه‌حل‌های پشتیبان‌گیری سنتی سر و کار دارند لذا، مدیران این قسمت الزامات به روز بودن را در نظر نمی گیرند. عدم کنترل روی داده‌ها و backupها آنها را به سمت یک بازه طولانی و پیچیده (از دست رفتن اطلاعات)و عدم دسترسی به برنامه‌ها هدایت می‌کند.

Nutanix Mine یک راه حل پشتیبان گیری ساده در مقیاس زیرساخت فراهمگرا (Veeam or HYCY)  با سازگاری بر روی  HPE ProLiant DX ، برای نگهداری طولانی مدت داده ها می باشد.

Nutanix Mine روی HPE ProLiant DX یک فناوری ترکیبی و خلاقانه‌ای با نرم افزار پشتیبان Veeam  و HYCU به شما این امکان را می‌دهد که مدیریت حساس ترین داده‌های cloud را روی یک پلتفرم سازمانی cloud تجربه کنید. نتیجه این راه‌حل full-stack است که شما را قادر می‌سازد که به سرعت از یک پروژه برنامه‌ریزی شده به یک راه‌حل کامل مدیریت داده بدون هزینه و مخارج کلی سیستم برسید.

Nutanix Mine روی HPE ProLiant DX به همراه Veeam or HYCU یک راه حل ذخیره‌سازی ثانویه اختصاصی برای حفاظت از محیط Nutanix و فناوری اطلاعات قدیمی شماست. یک عملکرد پیشرفته از نرم‌افزار پشتیبان‌گیری Veeam or HYCU پشتیبانی می‌کند و می‌تواند آدرس های ذخیره اطلاعات بلند مدت را همانند Nutanix Objects یا Storageهای سازگار S3 آماده کند.

مزایای ایجاد شده برای مشتریان

 • حداقل زمان : پیاده سازی آسان ، مرتب سازی ، استقرار ، مدیریت و مقیاس‌گذاری
 • عملکرد یکپارچه IT : عملیات پشتیبانی یکپارچه از گستردگی روز به روز مدیریت داده ها
 • Drop in (درج تصادفی – خواندن یک سیگنال کاذب و نادرست) ، Scale out گسترش فضای حفاظت از داده خود به مقیاس بزرگتر بدون اختلال

ساده سازی مدیریت

از طریق ادغام شدید Veeam or HYCU و کنسول مدیریت پیشرفته Prism ، مدیران IT می‌توانند یک چشم انداز واحد برای مانیتورینگ و مدیریت زیرساخت HCI خود و حفاظت از فضای داده داشته باشند.

ساده سازی وضعیت

Nutanix گمانه‌زنی را هنگام اندازه‌گیری و پیکر بندی از بین می‌برد. این دو راه‌حل بهینه “Right-Sized” Form Factor برای کارایی پیشنهاد میشود. شما می‌توانید با یک سیستم کوچک که به طور مخصوص طراحی شده از 1 تا 250ماشین مجازی پشتیبانی کند یا انتخاب گزینه متوسط که تا 500 ماشین مجازی را ساپورت می‌کند ، شروع کنید. در هر زمان ، اگر شما بخواهید از سیستم کوچک یا متوسط فراتر بروید ، با وارد کردن یک سیستم یکپارچه اضافه با حداکثر 8 گره می‌توانید این کار را انجام بدهید. از این طریق ، شما می‌توانید راه‌حل حفاظت از داده خود را بدون اختلال افزایش دهید تا از عهده افزایش نیازهای کسب و کار شما بر بیاید.

Nutanix بر روی سرور HPE ProLiant سری رک مونت و سیستم های یکپارچه اجرا میشود. Nutanix و HPE اوایل آوریل 2019 همکاری را اعلام و به طور مشترک سیستم یکپارچه HPE ProLiant DX را راه اندازی کردند که مراکز داده و محیط های مربوط به آن را هدف قرار میدهد.

قبل از این مشارکت nutanix یه لیست سازگاری سخت افزاری برای پشتیبانی عمومی سرورهای HPE ProLiant DL نسل 10 ارائه کرده بود.

برای متخصصین IT که در شرف گسترش و به روز رسانی دیتا سنتر و سرورهای خود هستند بهتر است بجای استفاده از نرم افزارهای nutanix از سیستم های یکپارچه HPE ProLiant DX استفاده کنند.

سازمان ها و شرکت های کوچک و بزرگ به 2 روش میتوانند از نرم افزار nutanix در HPE ProLiant DX استفاده کنند :

 1. فرآیند فروش سنتی که nutanix آن را ارائه میکند. در این روش مدیران IT یک سیستم یکپارچه را با اشتراک نرم افزار nutanix خریداری میکنند.
 2. با ثبت نام در HPE GreenLake یک مدل پایه را خریداری کرده که در این حالت به صورت ماهیانه باید هزینه اشتراک پرداخت شود.

در هر صورت nutanix و HPE در پشت صحنه برای مهندسی ، پشتیبانی ، استقرار و ارائه مشاوره برای این راه حل همکاری میکنند. سیستم های HPE ProLiant زیر ساخت هایی رو فراهم میکند که از اهداف و رشد مشاغل پشتیبانی میکند. نرم افزار nutanix بر پایه cloud ، برای سازمان های کوچک و بزرگ طراحی شده ، و با ادغام سرور و منابع ذخیره سازی تو یه سیستم کلیدی به روز ، مدیریت دیتا سنترها را ساده میکند.

این راه حل مقیاس ، انعطاف پذیری و مزایای اقتصادی ، از طریق nutanix بر پایه cloud برای سازمان ها به ارمغان می آورد که ترکیبی از خانواده های اصلی زیرساخت فراهمگرا – nutanix AOS و Nutanix Prism Management – همراه با سایر محصولات نرم افزاری که دارای زیرساخت های خودکار، ایمن و پشتیبان گیری های بهینه سازی شده از نظر هزینه هستند.

موقع اجرای nutanix بر روی HPE ProLiant دیگر نیازی به شبکه ذخیره سازی نیست ، به همین دلیل تعداد دستگاه های خریداری شده کمتر و نگهداری از آنها آسان تر و از همین رو سرعت و مهارت کار افزایش پیدا میکند.

Nutanix یه راه حل برای زیر ساخت فراهمگرا در مقیاس وب ارائه میدهد که برای مجازی سازی و محیط cloud خصوصی و محفظه دار ساخته شده است.

ویژگی های موجود سیستم عامل nutanix بر پایه cloud برای سازمان های کوچک و بزرگ عبارتند از :

 • بهینه سازی شده برای ذخیره سازی و محاسبه منابع
 • فراگیری ماشینی برای برنامه ریزی و سازگاری خودکار در همه شرایط
 • ویژگی ها و عملکردهای امنیت داخلی برای حفاظت از داده ها و دفاع در برابر تهدادات سایبری
 • ریکاوری برای تحمل و سازگاری با خرابی قطعات
 • اتوماسیون مبتنی بر API و تجیزیه و تحلیل کامل
 • ارتقاء ساده با یک کلیک و مدیریت چرخه حیات نرم افزار
 • خدمات فایل اصلی برای اطلاعات کاربر و برنامه
 • راه حل های پشتیبان گیری سنتی و بازیابی اطلاعات از دست رفته بر اثر حوادث
 • مجازی سازی قدرتمند با مهم ترین ویژگی ها
 • شبکه مجازی انعطاف پذیر برای تجسم و تصویر سازی ، اتوماسیون و امنیت
 • اتوماسیون cloud و مدیریت چرخه حیات
 •  Nutanixخدماتی ارائه میدهد و میتواند به 3 جزء اصلی تقسیم شود : یک ساختار ذخیره سازی توزیع شده مبتنی بر زیرساخت فراهمگرا ، اطلاعات مدیریتی و عملیاتی از Prism و مجازی سازی AHV.Nutanix Prism مدیریت زیرساخت یک کلیک را برای محیط های مجازی که بر روی AOS اجرا میشوند را ارائه میدهد. AOS یک Hypervisor Agnostic است و از دو hypervisor شخص ثالث – VMWare ESXi و Microsoft Hyper-V – علاوه بر hypervisor اصلی AHV پشتیبانی میکنه.

معماری زیرساخت فراهمگرا Nutanix

Nutanix به SAN یا NAS یا اتصالات گران قیمت شبکه وابسته نیست. این سیستم ذخیره سازی بسیار متراکم و محاسبات سرور (محاسبات وابسته به RAM و CPU) را در یک پلتفرم واحد ترکیب میکند. هر واحد ، یک معماری یکپارچه ، مقیاس پذیر و بدون هیچ نقطه شکست را ارائه میدهد.

راه حل nutanix نیازی به سازه SAN مانند LUN ها ، گروه های RAID یا کلیدهای ذخیره سازی گران قیمت ندارد. تمام مدیریت ذخیره سازی بر اساس ماشین مجازی است و I/O در سطح دیسک مجازی Virtual Machine بهینه شده است. راه حل نرم افزاری بر روی نودهای تولیدکنندگان مختلف اجرا میشود که یا به طور کامل با NVMe برای عملکرد بهتر ذخیره میشوند یا ترکیبی از حافظه SSD و HDD است که ظرفیت و عملکرد اضافی ایجاد میکند. ذخیره سازی محصول با استفاده از الگوریتم های هوشمند ، داده‌ها را به طور خودکار در کلاس های مختلف دستگاه های ذخیره سازی ردیف میکند. برای بهترین عملکرد ، این الگوریتم اطمینان حاصل میکند که بیشترین داده های مورد استفاده در حافظه یا فلش در نود محلی ماشین مجازی وجود دارد.

سیستم های یکپارچه HPE ProLiant

سیستم های یکپارچه HPE ProLiant DX محاسبه ، حافظه و ذخیره سازی را در چندین عامل مختلف ترکیب میکنند. از آنجایی که با نرم افزار nutanix یکپارچه میشوند ، این سیستم ها به سازمان ها قدرت میدهند تا با کنترل cloud خصوصی ، چابکی و عملکرد cloud عمومی رو ارائه دهند.

Nutanix لیستی از سیستم های یکپارچه HPE ProLiant DX و سرورهای عمومی HPE ProLiantDL را پشتیبانی و ارائه میدهد. پلتفرم های HPE ProLiant DX و HPE ProLiant DL از nutanix AHV ، VMWare VShpere و Microsoft Hyper-V پشتیبانی میکند. مدیرانی که nutanix را در سرورهای عمومی HPE ProLiant DL مستقر کرده اند ، میتوانند نودهای موجود خود را با سیستم های یکپارچه HPE ProLiant DX گسترش دهند.

توپولوژی شبکه

سیستم های یکپارچه HPE ProLiant DX مانند سایر دستگاه ها با قابلیت nutanix عمل میکنند ، همانند Nutanix NX ، DELL EMC XC ، Lenovo HC ، Fujisto XF و Inspur Inmerge. اکثر سیستم های یکپارچه HPE ProLiant DX از طریق کابل های 10 G یا 25 G به fabric module متصل میشوند. یه کابل 1 G برای مدیریت خارج از باند به پورت اتصال اختصاصی iLO متصل میشود ، مشابه رابط مدیریت IPMI تو دستگاه های nutanix NX و یه رابط web و SSH برای نظارت و مدیریت اجزای فیزیکی. پورت اختصاصی iLO میتونه به fabric module یا مجموعه ای از سوییچ های مدیریت اختصاصی متصل شود. در این حالت بهتر است شبکه مدیریت از شبکه داده جدا شود. محصول ترکیبی همچنین میتواند به ساده سازی استقرار شبکه و مدیریت بهینه سازی عملکرد کمک کند.

محصول ترکیبی HPE برای nutanix

شبکه های سازمانی سنتی برای تمرکز بر ترافیک سرویس گیرندگان و سرورها طراحی شده اند. آنها برای رسیدگی به ماهیت توزیع شده و متنوع برنامه های کاربردی مدرن که نیاز به ارتباط ماشین به ماشین در شبکه دارند ، طراحی نشده اند.

در شبکه های سنتی ، پهنای باند برای همه حجم کارها یکسان هست ولی در دیتا سنترهای مدرن نیازهای پهنای باند عملکردهای مختلف متفاوت و در اکثر مواقع به اصلاح شبکه نیاز دارد.

محصول ترکیبی HPE برای محیط های زیرساختی مجازی شده و نرم افزارهای امروزی طراحی شده است. این نرم افزار ، ترکیبی از نرم افزار کنترل هوشمند با پیشرفته ترین سخت افزار switching Ethernet هست تا محصولی با پهنای باند منحصر به فرد و تاخیر کم ارائه دهد که اتصال سازماندهی شده و مستقیم کار به شبکه را به حجم کار در دیتا سنتر امکان پذیر کند. محصول ترکیبی HPE ، زیرساخت جابجایی فیزیکی، نرم افزار مجازی سازی ، مدیریت محصول متمرکز و API ها را برای استقرار کامل یک محصول بسیار مقیاس پذیر در دیتا سنتر ارائه دهد که چابکی و کارکرد مطلوب را برای محیط های nutanix ارائه میکند.

با استفاده از از این محصول ، سازمان ها میتوانند از Nutanix Prism Central به عنوان رابط پیکر بندی اولیه خود استفاده کنند.

مزایای این محصول عبارتند از :

 • این سامانه را میتوان در 60 دقیقه یا کمتر گسترش داد. تیم های فناوری اطلاعات میتوانند با سری کوچک و معمولا فقط با 3 سرور شروع به کار کنند و به راحتی ظرفیت (ذخیره سازی ، محاسبه و شبکه) را بدون محدودیت افزایش دهند.
 • مقیاس بندی 100 درصد خطی ، یعنی هر نود مقدار مناسبی از حافظه و ظرفیت سرور را بدون هیچ مشکلی اضافه میکند. مدیران IT برای آنکه ظرفیت nutanix را به دو برابر افزایش دهند ، فقط نیاز است تعداد نودها را 2 برابر کنند. این مقیاس پذیری در محصول ترکیبی HPE نیز گسترش پیدا میکند. با هر fabric module ظرفیت عملکرد کلی محصول افزایش پیدا کرده و همه سازمان ها از تجربه یکسانی برخوردارند ، چه از یک رک و چه از رک چند نود HPE ProLiant DX استفاده کنند.
 • مدیران IT میتوانند کل نرم افزار را با یه کلیک و بدون هیچ اختلالی در محیط فعال ارتقاء دهند.

محصول ترکیبی HPE برای Nutanix یک راه حل ایده آل و مقرون به صرفه برای سازمان ها است تا بتوانند آن را به سرعت پیکربندی کرده و مدیریت زیر ساخت nutanix cloud خود را به عنوان جایگزینی برای رویکرد شبکه سنتی  برای اتصال نودهای HPE ProLiant DX در سراسر گروه ها انجام دهند.

مدیریت ، نظارت و ارتقاء HPE ProLiant DX

سیستم های HPE ProLiant DX به طور گسترده توسط دو شرکت HPE و Nutanix به طور مشترک آزمایش و تایید شده تا تجربه ای بی نقص و بی پایان برای مدیرای IT به وجود بیاورند. مدیران IT به راحتی میتوانند hypervisor و SPP (HPE Service Pack for ProLiant) خود را با استفاده از LCM (مدیریت چرخه حیات) به وسیله Nutanix Prism بدون اختلال به سیستم عامل Nutanix AOS ارتقاء دهند.

Nutanix Prism این امکان را به مدیران فناوری اطلاعات میدهد تا کل زیر ساخت HPE ProLiant DX را به عنوان یک واحد موجود مدیریت کنند. به روز رسانی سیستم عامل یا میتواند در فضای Nutanix LCM و یا در فضای مشتری در محل ، ایجاد و یا قرار گیرد. در هر کدام از این مکان‌ها ، به روز رسانی firmware در باند است بدون نیاز به دسترسی به شبکه HPE iLO. اتصال به رابط وب سرور iLO به مدیران فناوری اطلاعات این امکان را میدهد که سرور را به طور مستقل مدیریت و جزئیاتی مثل سرعت فن ، دما و گزارش سخت افزار را مشاهده کنند. هم چنین میتوانند از طریق رابط iLO به سرور از راه دور دسترسی داشته باشند تا وضعیت آن را روی صفحه مانیتور خود مشاهده کنند.